Cavaliada Poznań 2017 - Grand Prix dla Andrzeja Opłatka

 

 

Zakończyła się Cavaliada Poznań. Przez cztery dni zawodów rozegrano łącznie 22 konkursy CSI3*, CSI1* oraz dla młodych koni. Na listach startowych trzech gwiazdek znalazło się 101 zawodników z 25 krajów i ponad 200 koni. Całości dopełniły liczne pokazy, konkursy ujeżdżenia, powożenia, wkkw, w skokach luzem, woltyżerki, a także dzieci na kucach. 

W konkursach Dużej Rundy 3* dobrze spisywali się Polacy, wysokie miejsc a zajmowali mi.in. Jarosław Skrzyczyński i Andrzej Opłatek. Ten drugi zwieńczył swój udział w zawodach wygraną w konkursie Grand Prix, dostarczając publiczności niemałych emocji. Krótka i bezbłędna jazda na koniu Copperfield 40 sprawiła, że po raz pierwszy w konkursie głównym w Poznaniu triumfował Polak! 

Wśród koni polskiej hodowli ponownie wyróżniał się Okarino pod Adamem Grzegorzewskim. Para zajęła drugie miejsce w piątkowyn konkursie 140 cm Średniej Rundy 3* (wyprzedził go Jarosław Skrzyczyński na Quintelli) oraz zwyciężyła widowiskowy konkurs Speed & Music (140 cm).

Dobrze spisywała się również Zimowa Dama dosiadana przez Arkadiusza Fimmela, która przez pierwsze dni konkursy DR3* pokonała z jednym błędem i zagrała się do Grand Prix, gdzie jednak zabrakło nieco szczęścia. Ostatecznie to tej siwej klaczy przypadł tytuł „Najlepszego Konia Polskiej Hodowli”.

 

Zimowa DamaZimowa Dama

 

Polskie konie były wyraźnie widoczne na zawodach CSI1*. Seweryn Murdzia dosiadający klaczy Ula Bajou K dwukrotnie zajmował drugie miejsce w konkursach DR. W piątek w konkursie DR wygrała Nawojka Kiecoń na Charyzmie W, a najlepszym polskim koniem niedzielnego finału okazał się Laur pod Konradem Pawłowskim.

W Małej Rundzie 1* najlepiej wypadła Roxana Z, na której jechała młodziutka Aleksandra Osuch, wygrywając w czwartek, a także sobotni finał. W piątek najwyżej sklasyfikowanym koniem polskiej hodowli okazała się Alina pod Mateuszem Tyszko.

Wśród młodych koni wyróżniał się 6-letni Qantas prezentowany przez Jana Vinckiera. Wyhodowany w Polsce w Stadninie Koni Kunowo, zapisany do księgi hanowerskiej, zwyciężył zarówno w konkursie finałowym jak i czwartkowym. W Finale na wysokim 3-miejscu uplasowała się ,zapisana do polskiej księgi PZHK, Ulilen hod. i wł. Antoniego Dahlke, a dosiadana przez Agatę Dahlke.

Ciekawym punktem był rozgrywany po raz pierwszy Czempionat Koni w Skokach Luzem. Na liście startowej znalazło się siedem 2-latków i osiem 3-latków. W klasie dwulatków dwa pierwsze miejsce przypadły koniom hodowli śp. Stanisława Szurika. I-miejsce Fabregas S, uzyskując najwyższe noty (3x9) we wszystkich elementach podlegających ocenie, pokonując swoich rywali ze znaczącą przewagą i końcową liczbą punktów 36 (ocena za skoki x2). II-miejsce Donna Neva S, której typ i pokrój zostały ocenione na 8,5 pkt, galop na 7,2 pkt, a skoki na 7,7 pkt, co łącznie dało 31,1 pkt. III-miejsce Kamelia W hod. i wł. Jacka Wilczyńskiego z sumą punktów 28,9.
W trzylatkach triumfował ogier Sir Dinken, który otrzymał najwyższą notę za skoki luzem (8,6 pkt.) spośród prezentowanych koni, a końcowym wynikiem było 33,2 pkt. Z taką samą notą końcową Czempionat ukończyła klacz Federacja S, kolejny koń wyhodowany przez p.Stanisława Szurika, ta na tle stawki wyróżniała się typem i poprawną budową ocenioną na 9 pkt., a także galopem za który otrzymała 8,6 pkt., o zajęciu drugiego miejsca zdecydowała niższa nota za skoki 7,8 pkt. Trzecie miejsce przypadło w udziale Sandamme, synowi dobrze znanego z parkurów pod Wojciechem Dahlke ogiera Vandamme, uzyskał wynik 32,2 pkt.

 

Powiązane linki:

 

fot. Sonia Szczęsna 

 
polski english